تبلیغات
سرگرمی - چطوری بر تنبلی غلبه کنیم ؟
 
سرگرمی
همیشه شاد باشید در هر شرایطی به یاد خدا باشید
 
 
چهارشنبه 29 اردیبهشت 1395 :: نویسنده : نازنین ح
تنبلی قاتل اهداف و آرزوهاست. اگر بتوانیم به موقع بر تنبلی غلبه کنیم تمام اهداف، آرزوها و رؤیاهای ما به حقیقت بدل خواهد شد. در ادامه با ۵ راهکار ساده برای غلبه بر تنبلی آشنا خواهید شد. اگر می‌خواهید برای همیشه تنبلی، امروز و فردا کردن و به تعویق انداختن کارها را کنار بگذارید اما نمی‌دانید دقیقاً چطور باید بر تنبلی غلبه کنید با ما همراه باشید تا با ۵ راهکار ساده برای مقابله با تنبلی آشنا شوید.
 

تنبلی قاتل اهداف و آرزوهاست. اگر بتوانیم به موقع بر تنبلی غلبه کنیم تمام اهداف، آرزوها و رؤیاهای ما به حقیقت بدل خواهد شد. در ادامه با ۵ راهکار ساده برای غلبه بر تنبلی آشنا خواهید شد. اگر می‌خواهید برای همیشه تنبلی، امروز و فردا کردن و به تعویق انداختن کارها را کنار بگذارید اما نمی‌دانید دقیقاً چطور باید بر تنبلی غلبه کنید با ما همراه باشید تا با ۵ راهکار ساده برای مقابله با تنبلی آشنا شوید.

۱-خودتان را ببخشید

به عنوان یک انسان هیچ‌گاه نباید از خودمان انتظار داشته باشیم در تمام موقعیت‌ها کامل و عاری از عیب و نقص باشیم. مطمئناً گاهی اوقات در زندگی لغزش خواهیم داشت و شکست خواهیم خورد، اما هرگز نباید اجازه دهیم این لغزش‌ها و شکست‌های موقت ما را اسیر خود کنند، همیشه باید برخیزیم، خودمان را ببخشیم و دوباره برای کسب موفقیت تلاش کنیم.

نوع صحبتی که با خود داریم در اینجا نقشی کلیدی دارد و واقعیت این است که بیشتر ما بیش از حد به خود سخت می‌گیریم. خیلی از کارشناسان موفقیت می‌گویند باید از خودمان انتظارات بالایی داشته باشیم و همیشه با استانداردهای سطح بالا زندگی کنیم، باید بدانید این مسئله به همان نسبت که مفید و حیاتی است به همان میزان نیز می‌تواند مضر و آسیب‌زا باشد.

به جای اینکه بگویید: آه، خدا، آخر من چرا این‌قدر تنبلم … بگویید: من فقط یک انسانم و تمام افراد موفق جهان نیز روزهای بد را تجربه کرده‌اند.

به جای اینکه بگویید: شاید هیچ‌وقت موفق نشم… بگویید: بهترین تلاشم را انجام می دهم، اگر بدترین سناریو هم اتفاق بیفتد، تلاشم را کردم پس همیشه از خودم راضی و خشنودم.

۲-هر شب پیش از خواب برای روز بعد آماده شوید

مطالعات نشان داده است میزان اراده انسان محدود است و تنبلی معمولاً از فقدان انگیزه نشئت می‌گیرد.

اگر می‌خواهید صبح‌ها فوراً بعد از بیدار شدن فعالیت خود را شروع کنید و حالت واکنشی نسبت به روز خود نداشته باشید، هر شب پیش از خواب برای روز بعد آماده شوید. چرا مربیان موفقیت همیشه توصیه می‌کنند شب‌ها برای روز بعد برنامه‌ریزی کنید؟ چون برنامه‌ریزی وقت و انرژی زیادی می‌خواهد و اگر از قبل برنامه روز بعد مشخص شده باشد می‌توان این زمان و انرژی را روی فعالیت‌ها سرمایه‌گذاری کرد و در زمانی کمتر کارهای بیشتری انجام داد.

روش برنامه‌ریزی روز بعد از فردی به فرد دیگر متفاوت است، اما بنده شخصاً از یک قلم و کاغذ برای اینکار استفاده می‌کنم.

شاید دیگران ترجیح دهند فهرستی از کارهای روزانه تهیه کنند یا فقط روی انجام مهم‌ترین اولویت‌های خود تمرکز کنند. فرقی نمی‌کند از چه روشی استفاده کنید، چیزی که اهمیت دارد این است که همیشه ساختار مشخصی برای برنامه‌ریزی و تعیین اولویت‌های مهم خود داشته باشید که بتوانید به مدد این ساختارها بهره‌وری فردی خود را به میزان قابل‌توجهی افزایش دهید و شانس موفقیت خود را دو چندان کنید.

۳-بیشتر نه بگویید

چیزهایی که در زندگی به آن‌ها نه می‌گوییم کیفیت کارهایمان را تعیین می‌کند. غیرممکن است بتوانیم از تمام فرصت‌هایی که پیش رویمان قرار می‌گیرند استفاده کنیم و همیشه باید چهارچوبی مشخص برای اولویت‌بندی تصمیمات روزانه خود داشته باشیم.

بنده اکیداً توصیه می‌کنم برای اتخاذ تصمیمات کلیدی همیشه از ماتریس آیزنهاور استفاده کنید.

در ادامه به طور مختصر با برنامه اقدام هر ربع آشنا خواهید شد:

فوری و مهم: بلافاصله انجام دهید.

غیر فوری و مهم: تصمیم بگیرید کی می‌خواهید این کار را انجام دهید.

فوری و بی‌اهمیت: به فرد دیگری واگذار کنید.

نه فوری و نه مهم: بعداً انجام دهید.


۴-همیشه باید ” یک چیز ” را پیدا کنید

بیشتر کارهایی که در طی روز، هفته و ماه انجام می‌دهیم تأثیر خیلی کمی روی نتایج پایانی دارند.

بنده قبلاً همیشه به جای اینکه هر روز کارهای مهم را انجام دهم، به اشتباه فهرست کارهای روزانه خودم را با لیستی از کارهای بی‌اهمیت پر می‌کردم تا مثلاً فکر کنم آدم پرکار و پرتلاشی هستم و متأسفانه به خاطر این موضوع خیلی ضرر کردم. با پیروی از این روش اشتباه نتایجی که در پایان روز کسب می‌کردم خیلی محدود بود و کیفیت زندگی‌ام روز به روز در حال کاهش بود.

تا اینکه در نهایت با ایده ” یک چیز ” که توسط نویسنده پرفروش گری کلر معرفی شده بود آشنا شدم. “یک چیز” به یک اقدام یا عمل اطلاق می‌شود که تمام کارهای دیگر را آسان‌تر یا غیرضروری می‌کند.

اگر می‌خواهید همیشه رو فرم باشید، به جای اینکه رژیم‌های غذایی گوناگونی که روز و شب در تلویزیون تبلیغ می‌شود را تماشا کنید، هر روز صبح بدوید یا پیاده‌روی کنید.

اگر می‌خواهید کسب‌وکارتان رشد کند، به جای اینکه بیهوده تلاش کنید همه را خشنود کنید، قیمت‌ها را افزایش دهید و تمام وقت و انرژی‌تان را روی ۲۰ درصد از مشتریانی که ۸۰ درصد از فروش را به خود اختصاص می‌دهند متمرکز کنید.

اگر می‌خواهید یک زبان جدید بیاموزید، به جای اینکه خودتان را درگیر کتاب‌ها، دوره‌های آموزشی، اپلیکیشن های گوناگون و ویدیوهای یوتیوب کنید، یک استاد زبان حرفه‌ای و کاربلد پیدا کنید و با او کلاس‌های خصوصی بردارید.

۵-از قانون ۲-دقیقه پیروی کنید

بیشتر ما لحظات داستانی جالب در تلویزیون را تجربه کرده‌ایم. همان لحظاتی که اتفاقی غیرمنتظره و هیجان‌انگیز رخ می‌دهد و فوراً پیش از اینکه بتوانیم به نتیجه‌گیری معقولی برسیم فیلم تمام می‌شود.

هالیوود از چیزی به نام اثر زایگارنیک ”  Zeigarnik Effect  ” که از نام روانشناسی به نام بلوما زایگارنیک گرفته شده خیلی سود برده است.

در روانشناسی پدیده‌ای بنام اثر زایگارنیک داریم که نخستین بار در سال ۱۹۲۷ توسط بلوما زایگارنیک پیشنهاد شد.

 توضیح اثر زایگارنیک به زبان ساده از این قرار است: ذهن ما عادت دارد که هر مسئله‌ای برایش روشن باشد لذا هنگامیکه به یک مسئله مبهم یا حل نشده برخورد کند تا زمانیکه به پاسخ قانع‌کننده‌ای نرسد مرتب به دنبال پاسخ می‌گردد و روی این مسئله تمام انرژی خود را می‌گذارد.

مثال دیگر اثر زایگارنیک همان اقدام ارشمیدس هنگام یافتن جرم حجمی هست. او هنگام کشف این مسئله در حمام بود ولی به مجرد اینکه جواب را یافت از شوق یافتن جواب، برهنه از حمام بیرون دوید و فریاد زد یافتم یافتم. (یعنی حتی در حمام هم، ذهن ارشمیدس در حال خرج انرژی جهت حل مسئله جرم حجمی بود) این مسئله در مکتب گشتالت (یکی از مکاتب روانشناسی) به فلسفه آها معروف است.

اثر زایگارنیک می‌گوید وقتی ما انسان‌ها کاری را شروع می‌کنیم اما آن را ناتمام رها می‌کنیم، همیشه اشتیاقی سوزان برای تمام کردن کاری که شروع کرده‌ایم خواهیم داشت. مطالعات نشان داده است ادراک ما از وظایف و مسئولیت‌ها بعد از شروع کار تغییر می‌کند و ما اغلب بعد از شروع از کار لذت خواهیم برد.

به همین خاطر است که قانون ۲-دقیقه اهمیت دارد. اگر فقط کار مورد نظر را شروع کنیم و تنها برای ۲ دقیقه آن را ادامه دهیم به احتمال زیاد این روند را تا تکمیل ۱۰۰ درصد کار ادامه خواهیم داد.

اگر می‌خواهید کتابی مطالعه کنید، فوراً چند صفحه‌ی ابتدایی کتاب را بخوانید و به احتمال قوی همین‌طور تا ساعت‌ها مطالعه را ادامه خواهید داد.

اگر می‌خواهید سالم‌تر باشید، فوراً به باشگاه بروید و ثبت‌نام کنید، به احتمال قوی یک ساعت تمرین خواهید کرد.

اگر می‌خواهید زبان اسپانیایی یاد بگیرید، فوراً در فضای مجازی یک استاد زبان زبده و کاربلد پیدا کنید، خواهید دید که انگیزه شما فوراً افزایش یافته و از آن پس هر هفته برای یادگیری برنامه‌ریزی و هدف‌گذاری خواهید کرد.

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :


دوشنبه 16 مرداد 1396 07:30 ب.ظ
Incredible points. Outstanding arguments. Keep up the good spirit.
شنبه 14 مرداد 1396 11:44 ب.ظ
Thank you a lot for sharing this with all people you
actually recognise what you are speaking approximately!

Bookmarked. Kindly also visit my web site =).
We can have a hyperlink change arrangement among us
سه شنبه 6 تیر 1396 09:11 ق.ظ
Hi there, You have done an excellent job. I will certainly
digg it and in my opinion suggest to my friends.
I am confident they'll be benefited from this web site.
دوشنبه 5 تیر 1396 09:28 ق.ظ
What's up i am kavin, its my first occasion to commenting anyplace,
when i read this post i thought i could also make comment due to this good article.
یکشنبه 24 اردیبهشت 1396 06:29 ب.ظ
Hurrah, that's what I was exploring for, what a material!
existing here at this webpage, thanks admin of this web
site.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


درباره وبلاگمدیر وبلاگ : نازنین ح
نویسندگان
جستجو

آمار وبلاگ
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :